Proč je dobré sledovat price action jednotlivých výrobků

Asi není třeba říkat, že investování na akciovém trhu je poměrně rizikové podnikání. O peníze můžeme přijít stejně snadno, jako je vydělat, vlastně ještě snadněji. Je totiž mnohem snazší učinit špatné rozhodnutí než to dobré.

K tomu, abychom se dokázali správně rozhodnout, které akcie koupit a které prodat, nám slouží řada nejrůznějších ukazatelů. Žádný z nich samozřejmě není stoprocentní, trh se koneckonců může snadno vyvinout neočekávaným směrem, například v důsledku nějaké závažné globální události. Příkladem může být současná pandemie koronaviru.

burza

Přesto platí, že na tyto ukazatele se dá ve velké míře spolehnout, byť bychom se jimi neměli řídit otrocky. Celkem vzato nám však více peněz vydělají, než ztratí. A jedním z těch menších je price action https://www.tradecz.cz/price-action-obchodovani/. Co to znamená?

Zjednodušeně řečeno, jedná se o sledování pohybu cen akcií na trhu, a to v dlouhodobém horizontu. Můžeme se například zaměřit jen na jeden typ firem, třeba na ty zabývající se elektronikou, a porovnáme, jak se ceny jejich akcií vyvíjely. K čemu nám je to dobré?

obchodování

Je jasné, že trendy mají tendenci se opakovat, a že pokud hodnota některé z firem prakticky neustále stoupala, je tu velká pravděpodobnost, že bude stoupat i nadále. Platí to samozřejmě i opačně. Avšak jak již bylo řečeno, ani toto není stoprocentní. Budoucnost skutečně předvídat nemůžeme, jen můžeme určit, které její varianty se jeví jako nejpravděpodobnější.

To vše zní dobře, avšak jak na základě údajů, které takto získáme, postupovat? Především se vyvarujte toho, kupovat akcie, jejichž hodnota se držela na přibližně stejné úrovni, či dokonce klesala, a najednou začala strmě stoupat. Jakkoliv se to totiž zdá jako výhodná koupě, v řadě případů tomu tak být nemusí. Často totiž brzy následuje stejně strmý pád.

A které tedy kupovat? Ty, které mají dlouhodobě pozvolna stoupající tendenci. Ty jsou zdaleka nejbezpečnější. Avšak pokud jste začátečníci, je mnohem lepší poradit se s kvalifikovaným finančním poradcem. Ten vám pomůže určit plán, který pro vás bude ten pravý. A věřte, že neproděláte.