Jde vnímat ekonomiku jinak?

Životní standard většiny lidí není k jejích libosti moc uspokojivý. Ano, není nikdy dost toho, co máme a vždy chceme ještě víc. A leckdy toho chceme víc, než jsme ochotni pro to udělat. Krásná dovolená, nebo nové auto, je pro drtivou většinu obyvatel jasný cíl pro nejbližší roky. Ale ať se snaží sebe víc, přijdou pro ně zcela nepochopitelné vlivy, hanící jejich plány.

Ekonomika je nevysvětlitelný tok peněz a věda, kterou se snažíme nejen pochopit, ale hlavně nad ní vyhrát.

ekonomika

Jedna definic je: Velikost ekonomiky se měří ukazatelem zvaným hrubý domácí produkt, což je součet spotřeby domácností, výdajů státního rozpočtu a dalších veřejných rozpočtů, investic a rozdílu mezi vývozem a dovozem. Vývoj ekonomiky ovlivňuje vláda pomocí státního rozpočtu a centrální banka pomocí nastavení základních úrokových sazeb. Těmito nástroji se reguluje nejen tempo růstu ekonomiky, ale také inflace či míra nezaměstnanosti. Zdroj: https://www.penize.cz/ekonomika

Tak a teď ruku na horu, kdo víše zmíněnému citátu rozumí! Rozhodně si nemyslím, že jsme vůči ekonomice nevšímaví. Ale obyčejnému občanu, tvrdě pracujícímu, jsou tyto podobné definice s odpuštěním k ničemu. Moc dobře chápeme proč a jak se peníze musí vydělat. Moc dobře chápeme, že z vydělaných peněz se musí odvést i daně. A hlavně moc dobře chápeme, co nám nakonec zbyde pro naše potřeby a co vše si vlastně můžeme dovolit. Co ale je někdy k nepochopení, je právě ta poslední část. Jak je možné, že ať se snažíme sebevíc, ten zůstatek právě jen pro nás, je vždy nedostačující. Pokud státu docházejí peníze, navýší daně, zvedne úrokové sazby a inflace vystřelí do nehorázných výšin. Pokud se dodavatelům zvedají náklady, okamžitě reagují navýšením ceny za jejich služby. Zákon padajícího „….“ je zde přímo ukázkový. Ale ten poslední článek tohoto řetězu? Komu má tento poslední článek navýšit své náklady?

porazit inflaci

Ne na všechny otázky najdeme odpovědi. Ekonomika byla a vždy bude pro obyčejného člověka zdrojem lamentování a nadávek. Jedním z nástrojů je například dobře investovat a spořit. A ano, i malá částka je rozhodně lepší, než žádná. Vždycky slyším na tuto radu hned několik argumentů, jak to nejde a hlavně že není z čeho. A opravdu není z čeho? Vždyť dnešní dvouciferná inflace je přímo výzvou pro investiční příležitosti. Stačí jen přestat hledat věčně viníky a začít se sám snažit. Nikdo z nás se nechce vzdát úplně všeho přece jen tak.