Co dělat, pokud ještě dítě není zralé na školku

V naší zemi je běžné, že se ženy po rodičovské dovolené vrací do práce cca po třech letech. Může se však stát, že se žena vrátí do práce dříve, nebo si naopak rodičovskou dovolenou protáhne. Na rodičovskou dovolenou dokonce nemusí nastoupit vůbec. Jaké možnosti máte, pokud dítě není připraveno na školku a vám už končí rodičovská dovolená?
čtení na zahradě
1. Prodloužení volna
Pokud potřebujete prodloužit rodičovskou dovolenou o další rok, který jste původně neměli v plánu, nemusí vám to zaměstnavatel umožnit. Pokud s tím nebude mít zaměstnavatel problém, můžete využít neplaceného ročního volna. Problém je v tom, že v té době nebudete pobírat žádné finance.
2. Alternativní vzdělávání
Pokud vaše dítě nezvládá klasickou školku, která je pro větší množství dětí, pak můžete zvolit jednu z alternativních vzdělávacích systémů pro předškoláky. Můžete využít soukromé školky či školko – jesle, výborné jsou také různé dětské skupiny. Všechny tyto instituce mají jedno společné – na množství dětí je ve třídě mnohem více učitelů. Oproti klasickým školkám je rozdíl opravdu markantní a spoustě dětem to vyhovuje mnohem více. Navíc tyto menší skupiny mají mnohdy volnější pravidla než klasické školky a není problém najít i skupinu, ve které berou děti nesamostatné či s plenami.
dítě v holinkách
3. Změna práce
Pokud nemůžete využít ani jednou z výše uvedených možností, pak máte možnost změnit práci tak, abyste si s mužem či třeba s babičkou protisměnovali a měli tak vždy postaráno o dítě. Další možností je najít si takovou práci, kterou můžete provádět i z domu, nebo prostě začít podnikat. Není to jednoduché, ale spousta maminek po mateřské dovolené měnili zaměstnání tak, aby vyhovovala jejich nové roli. Spousta zaměstnavatelů totiž nedokáže poskytnout ženám dostatečnou podporu a nabídnou třeba zkrácené úvazky či částečný home office.