Proč nosit šálu a šátek?

Lidé už se v dnešní době bez nějakých těch hadříků, jež by si na sebe oblékli, neobejdou. A to nejenom v právě panujícím zimním období. Ne že by se snad bez oblečení tak docela žít nedalo, ale přece jenom je od ztráty většiny naší srsti lepší toto mít, nejeden z nás vypadá právě jenom díky oblečení dobře, no a konec konců… konec konců bychom bez oděvu budili to, čemu se říká veřejné pohoršení, a to si už v dnešní době může dovolit věru jen málokdo.
žena s šálou

A tak se prostě oblékáme. Někdo na sebe jenom rychle navleče to, co mu přijde zrovna pod ruku, jiný si ale láme hlavu nad tím, jak to, co je k mání, zkombinovat, aby to navzájem ladilo, aby to bylo elegantní, módní a co já vím jaké ještě.

A nejeden, i když přesnější by zřejmě bylo napsat nejedna z nás nakonec využije ve své garderobě i nějaký ten šátek nebo šálu. A v případě nabídky nemusí jít nezbytně jen o ošátkovanou stařenku nebo dítko, kterému díky šále neofoukne studený vítr krk a toto tak nenastydne.
chlapec na lavičce

Je to trochu divné, ale šátky jsou moderní i dnes, jakkoliv se jejich zrod datuje obdobím antického Říma a to už je věru pěkně dávno. Tehdy prý nosili šátky muži, a to proto, aby jim nestékal pot z čela, jenže pak si tuto součást oděvu oblíbily i ženy a nepustilo je to v podstatě dodnes. Možná i díky celebritám, jež se ve dvacátém století nejednou promenovaly ošátkovány na veřejnosti.

Šály a šátky představují pro své nositelky a nositele různé výhody. Minimálně tu, již už jsem tu zmínil, tedy že je neofoukne studený vítr a spíše tak neonemocní, ovšem nosit se dají i v teplejších ročních obdobích. Mohou posloužit třeba i jako náhrada šperku zavěšeného na krku, což může přijít vhod nejenom tehdy, když dotyčná třeba z důvodu „sociální slabosti“ žádný podobný šperk nemá a nechce to dávat najevo. Ovšem nemusí to být zákonitě činěno proto, aby člověk ušetřil, protože k mání jsou jak šály a šátky obyčejné, tak i ty drahé luxusní od vyhlášených módních návrhářů. A když se taková šála či šátek správně uváže… hrálo to nemalou úlohu už u šátků pionýrských a nepozbylo to na významu dodnes.

Můžete si pořídit nějaký ten exemplář hedvábný, ale také vlněný či částečně vlněný, v mnoha všemožných barevných provedeních, můžete se inspirovat na internetu, jak to lze různě nosit, a pak…

Pak už jste, naše dámy, krásné a in. Pokud tedy nezvolíte ausgerechnet šátky s třásněmi, jež už dávno nejsou módním hitem, a pokud si nějaký z nich neomotáte a nezauzlujete těsně kolem krku, což je faux pas i tehdy, když se tímto kouskem oděvu neuškrtíte.


Posted in Nezařazené